Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Samospráva   /   Tlačové správy
‼Župný dom bude ďalej chátrať‼

‼Župný dom bude ďalej chátrať‼

  09.09.2021   |   Tlačové správy

Jeho predaj štátu poslanci zmarili, ministerstvo ho chcelo opraviť za niekoľko miliónov eur.

 
Historickej budove v centre mesta chvíľu svitalo na lepšie časy. Jej zlý technický stav malo vyriešiť odkúpenie budovy štátom, ktorý chcel župný dom zrekonštruovať a vytvoriť v ňom klientske centrum pre okres. Niekoľkomiliónovú investíciu, ktorú mal štát vložiť do kúpy a rekonštrukcie historického objektu, poslanci prekazili. O odpredaji štátu odmietli rokovať a vylúčili ho z programu zasadania. Navrhol to na zastupiteľstve poslanec Jaroslav Čefo (Skutočne nezávislí poslanci - SNP) a  projekt, ktorý mal byť ďalšou rozvojovou aktivitou centra mesta, bol vyradený zo zasadania s podporou ďalších prítomných poslancov z klubu SNP a klubu Nový Mikuláš. 
‼Aká budúcnosť čaká objekt, ktorý je pýchou námestia, je otázne. Mesto na jej opravu peniaze nemá a opadávajúca omietka nenaznačuje nič dobré.
‼Mesto budovu na centrálnom námestí nepotrebuje. Všetky odbory a oddelenia mestského úradu totiž sídlia na Štúrovej ulici v zrekonštruovanej a energeticky úspornej budove, ktoré pre zabezpečenie chodu mesta administratívou priestorovo plne postačuje. V mestských dokumentoch je tak župný dom zaradený v kolónke prebytočný majetok. Na druhej strane však na administratívnu činnosť potrebuje túto budovu práve štát, ktorý v nej chce zriadiť klientske centrum okresu. Na jeho vybudovanie deklarujú súčasní predstavitelia ministerstva vnútra dostatok financií. 
‼Do budovy župného domu chcelo ministerstvo vnútra umiestniť všetky odbory okresného úradu a oddelenie dokladov Policajného zboru. Klientom tu mali byť k dispozícii služby supervízora a moderný a transparentný vyvolávací systém. V prvej fáze plánovalo ministerstvo rekonštruovať priestory na prízemí, následne mali investovať do nevyhnutných opráv sietí a ďalších technológií. 
‼Keby poslanci zámer predaja schválili, ministerstvo malo v pláne termín otvorenia klientskeho centra už v budúcom roku. „v Liptovskom Mikuláši neevidujeme žiadnu inú budovu vhodnú na zriadenie klientskeho centra,“ konštatovali z tlačového odboru ministerstva vnútra. To na kúpu a rekonštrukciu objektu plánovalo využiť eurofondové zdroje v miliónoch eur. Odpredaj budovy mal byť zrealizovaný na základe znaleckého posudku.