• New Zealand vs Fiji
 • New Zealand v Fiji
 • New Zealand Fiji
 • New Zealand vs Fiji
 • New Zealand v Fiji
 • New Zealand Fiji
 • New Zealand vs Fiji
 • New Zealand v Fiji
 • New Zealand Fiji
 • Oslavy oslobodenia: pripravili sme video a virtuálne spracovanú expozíciu | Liptovský Mikuláš | Mesto pre všetkých
  Liptovský Mikuáš
    Úvod   /   Samospráva   /   Tlačové správy
  Oslavy oslobodenia: pripravili sme video a virtuálne spracovanú expozíciu

  Oslavy oslobodenia: pripravili sme video a virtuálne spracovanú expozíciu

    04.04.2021   |   Tlačové správy

  Štvrtý aprílový deň je jedným zo zlomových dátumov v dejinách Liptovského Mikuláša. Mesto sa totiž presne pred 76 rokmi dostalo z pazúrov druhej svetovej vojny a bolo oslobodené. Radnica si toto výročie pripomenie dôstojnou formou, ktorá zohľadňuje aktuálne protipandemické opatrenia. „Pripravili video k oslobodeniu mesta, ktoré zachytáva rôzne momenty osláv oslobodenia a miesta, ktoré sa k oslobodeniu viažu s umeleckými vstupmi sláčikového kvarteta. Ďalšou aktivitou je spustenie virtuálne spracovanej expozície mestského Múzea Janka Kráľa. Expozícia mapuje najdôležitejšie momenty bojov o Liptovský Mikuláš,“ priblížila Dana Guráňová z mikulášskej radnice. 
  Z histórie oslobodzovacích bojov
  Vojaci Červenej armády prvý raz dobyli mesto Liptovský Mikuláš 3. marca 1945. O týždeň neskôr ho však nemecké jednotky získali späť. „Po nevyhnutnom preskupení, doplnení jednotiek a príprave nového útoku príslušníci 1. československého armádneho zboru 30. marca 1945 prelomili nemeckú obranu severne od mesta. Po prudkých bojoch a pod hrozbou obkľúčenia svojich jednotiek zahájil nepriateľ v noci z 3. na 4. apríla odchod na ďalšie obranné postavenie v hĺbke,“ informoval vojenský historik Oldřich Vaněk. V noci na 4. apríla bola na front na ľavom brehu Váhu znova prisunutá sovietska 24. strelecká divízia. Spoločne s vojakmi 4. československej brigády mesto definitívne oslobodili. „Jednotky 1. československého armádneho zboru v skorých ranných hodinách 4. apríla vstúpili do mesta a počas dňa začali prenasledovať ustupujúceho nepriateľa,“ doplnil Vaněk.
  Nábrežie Váhu je pomenované po Petrovičovi
  Československí vojaci spoločne s vojakmi Červenej armády 3. marca úplne ovládli Vrbicu a mesto Liptovský Mikuláš, obsadili neporušený most cez rieku Váh do Palúdzky a vstúpili do boja na jej východnom okraji. „Sovietskym vojakom tu pomáhali odbojoví pracovníci. Vyznamenal sa najmä člen Revolučného okresného národného výboru v Liptovskom Mikuláši Koloman Petrovič, ktorý počas útoku najprv odmínoval most na Iľanovo, avšak pri pokuse odmínovať most cez Váh do Palúdzky padol zasiahnutý dávkou z guľometu,“ vyjadril sa renomovaný vojenský historik s tým, že do večera sovietske jednotky čistili mesto od nepriateľa. Najťažšie boje boli v priestore Vrbice, mestského cintorína, ktorý sa nachádzal v lokalite dnešného Parku Martina Rázusa pri mestskom úrade a tiež pri železničnej stanici.
  Žijúci pamätník generálmajor Iľanovský
  Ťažké dvojmesačné boje po sebe zanechali hlboké stopy. V živej pamäti ich má aj dnes jeden z posledných žijúcich účastníkov týchto bojov, čestný občan mesta Liptovský Mikuláš, 98-ročný generálmajor vo výslužbe Ján Iľanovský. 

  Video k oslobodeniu mesta nájdete na oficiálnej facebookovej stránke mesta:
  https://www.facebook.com/MestoLM