Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Návštevník   /   SPRIEVODCOVSKÉ SLUŽBY

SPRIEVODCOVSKÉ SLUŽBY

objednAJTE SI PREHLIADKU NA TERMÍN, KTORÝ VÁM VYHOVUJELogo sprievodcovských služieb

 

3 TOP TURISTICKÉ PREHLIADKOVÉ TRASY v Liptovskom Mikuláši: 

PRÍBEH MESTA ... a viete to najdôležitejšie! 
Jedna hodina a dozviete sa o top turistickej ponuke, zaujímavostiach súčasnosti aj míľnikoch dejín Liptovského Mikuláša.

JÁNOŠÍKOVA CESTA ... bol Jánošík obyčajný zbojník či hrdina?
Kontroverzná postava slovenských dejín z prvej desiatky ankety Najväčší Slovák odhalená do posledného detailu.
 
MIKULÁŠSKI ŽIDIA ... ako vlastne žili a čo tu zanechali?
Spletité osudy vzdelaných a talentovaných židov s obchodným duchom, ktorí výrazne ovplyvnili rozvoj mesta. 
 

PRÍBEH MESTA

 

Prehliadková trasa za najväčšími turistickými atraktivitami, s mnohými zaujímavosťami z histórie, súčasnosti a života význačných osobností. Spojená s fotografovaním pôsobivých dominánt aj  pozoruhodných detailov historického centra.  

 

DOZVIETE SA:

Liptovský Mikuláš mal svojich rytierov aj princeznú. A nie hocijakú, ale anglickú. Ako sa sem dostala? A čo má s mestom spoločné Picasso či Einstein? Pred kým kedysi chránilo opevnenie Kostol sv. Mikuláša? Akého vierovyznania boli obyvatelia mesta? A čím sú výnimočné ich chrámy? Prečo do Mikuláša prichádzali najväčšie osobnosti štúrovskej generácie? Ktoré udalosti sa zapísali do dejín Slovenska? A napokon, kde v meste sa dá zaliezť do medvedieho brloha?
 
  

ZAŽIJETE:

Hodinu príjemného poznania v pokojnej atmosfére uličiek historického centra, ktoré je pamiatkovou zónou. Vypočujete si pútavý príbeh mesta a jeho slávnych osobností na 11 zastaveniach medzi architektonickými a historickými pamiatkami, niekdajšími meštianskymi domami a modernými prvkami, ktoré dotvárajú jedinečnosť  tohto priestoru. Zároveň budete mať dostatok času na fotografovanie.
 
  V historickom centre, v pozadí Evanjelický kostol Socha G. F. Belopotockého Fontána Metamorfózy, najfotografovanejšie miesto pešej zóny


ZÍSKATE VIAC:

Odnesiete si spomienky v podobe skvelých fotografií, ktoré si môžete urobiť počas prehliadky. Majestátne dominanty určite neprehliadnete. Turistický sprievodca vás však upozorní na detaily, ktoré by mohli uniknúť vašej pozornosti. Nezabudnite sa pochváliť fotografiami na sociálnych sieťach. 
 
  Námestie Žiadostí slovenského národa Kostol sv. Mikuláša


 

ČO POVEDALI ÚČASTNÍCI PRÍBEHU MESTA?

Elena, Žiar nad Hronom: „Skutočne pekná prechádzka historickým centrom a dejinami mesta. Páčilo sa mi, že sprievodkyňa dopĺňala aj informácie zo súčasnosti. Už teraz viem, že si pôjdem pozrieť Liptovskú galériu a Múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva.“ 
 
Ivan, Prešov: „Na prehliadku som šiel iba preto, aby som spravil radosť manželke. Nakoniec bol výklad taký zaujímavý, že tá hodina ubehla ako voda. A ešte som stihol urobiť aj pekné fotky.“  
 
Ján, Žilina: „Prekvapilo ma to množstvo zaujímavostí na tak malom priestore. Kostoly, múzeá, galérie, sochy,...“                                                                                                                                           

MAPA PREHLIADKOVEJ TRASYCENNÍK

dospelý: 2,90 €
dieťa od 6 rokov do 15 rokov, senior, s Liptov Region Card: 2,30 €
minimálna platba 25 € 
dieťa do 6 rokov bezplatne (neráta sa do počtu osôb v skupine)
Sprievodcovskú službu ponúkame v slovenskom a anglickom jazyku (cena je rovnaká pre obe jazykové verzie).  


Už ste absolvovali Príbeh mesta? Podeľte sa o svoje spomienky! Prosím píšte sem
 


JÁNOŠÍKOVA CESTA

Prehliadková trasa po stopách nesmrteľného zbojníckeho kapitána Jura Jánošíka súdeného, mučeného a nakoniec popraveného v Liptovskom Mikuláši! 

 


DOZVIETE SA:

Ako sa z obyčajného zbojníka stala legenda porovnateľná so slávnym Robinom Hoodom? Kto Jánošíka zlákal na zbojnícke chodníčky, aj keď dobre vedel, že zbojníctvo je považované za ťažký zločin? A prečo iba 25-ročný Jánošík odvisol za ľavé rebro na šibenici práve v Liptovskom Mikuláši, keď zbíjal takmer na celom Slovensku? A akú úlohu v jeho príbehu zohrala grófka von Schardon? Príďte si to vypočuť sami z úst sprievodcu, od ktorého sa dozviete omnoho viac.
 

ZAŽIJETE:

Veľké odhalenie mýtov a faktov dramatického života Jánošíka počas hodinovej prehliadkovej trasy so 7 zastaveniami v historickom centre. Zavítate na miesta, kde sa rozhodlo o jeho osude. Vyvrcholením je návšteva Jánošíkovej mučiarne a súdnej siene. V mučiarni si prezriete hrôzostrašné mučiace nástroje. Odvážni môžu vyskúšať aj dereš! 
 
Prehliadková trasa v historickom centre Jánošíkova mučiareň Dereš pre odvážnych  
 
V autentických priestoroch súdnej siene si oblečte historické kostýmy a v atmosfére vtedajších súdov môžete vyniesť rozsudok nad Jánošíkom. Aký bude, záleží len na vás.
 
  Kým sa stanete v súdnej sieni? Vyskúšajte dobové kostýmy
 

ZÍSKATE VIAC:

So sprievodcovskou službou získate bezplatný vstup do Jánošíkovej súdnej siene a mučiarne! Okrem toho si môžete urobiť skvelé fotografie v priestoroch, ktoré nenájdete nikde inde na Slovensku. A samozrejme získate nezabudnuteľné zážitky.
 

ČO POVEDALI ÚČASTNÍCI JÁNOŠÍKOVEJ CESTY?

Zuzana: „Nechať sa spútať na dereši bol zvláštny pocit, ešte že na mne neskúšali tie kliešte na vytrhávanie jazyka! Vyzerali poriadne odstrašujúco, celá mučiareň bola hrozivá. Sprievodkyňa z toho ale urobila zábavu.“ 

Peter: „Obliecť sa do kostýmov v súdnej sieni bolo super. Máme skvelé foto.“

Anna: „Keby Jánošík nešiel na popravu, určite by mal takú istú peknú prechádzku Liptovským Mikulášom ako my. Sprievodkyňa nám povedala veľa zaujímavostí z tej doby. Pridala aj legendu, ktorú som doteraz nikdy nepočula.“
 

MAPA PREHLIADKOVEJ TRASY


CENNÍK 

dospelý: 3,40 €
dieťa od 6 rokov do 15 rokov, senior, s Liptov Region Card: 2,80 €
minimálna platba 29 €
dieťa do 6 rokov bezplatne (neráta sa do počtu osôb v skupine)
Sprievodcovskú službu ponúkame v slovenskom a anglickom jazyku (cena je rovnaká pre obe jazykové verzie).  

Už ste absolvovali Jánošíkovu cestu? Podeľte sa o svoje spomienky! Prosím píšte sem

 

MIKULÁŠSKI ŽIDIA

Prehliadková trasa za strhujúcimi osudmi osobností významnej komunity, ktorá viac ako dve storočia spolutvorila dejiny mesta.

 


DOZVIETE SA: 

Prvé židovské rodiny prišli do Mikuláša okolo roku 1720. Odkiaľ a na koho pozvanie? A ako židia pomohli ekonomickému rozkvetu mesta? Kde sa presadili ich vzdelaní a rozhľadení príslušníci? Kontinuitu životaschopných generácií pretrhla 2. svetová vojna a holokaust. Vtedy sa aj z obyčajných ľudí stávali hrdinovia. Tak ako evanjelický kňaz Vladimír Kuna, ktorý zachránil 26 židovských detí. A čo židovská študentka Margita Schwalbová zachraňujúca ľudí priamo v koncentračnom tábore? Ako sa vyvíjali ďalšie osudy židovskej komunity? 
 
Majestátna synagóga S úsmevom sprevádzame v každom počasí Vstupný priestor synagógy

ZAŽIJETE:

Vypočujete si príbehy odvahy a lásky k blížnemu, ale tiež talentu a podnikateľských úspechov miestnych židovských rodín. Ožijú v podaní turistického sprievodcu, ktorý vám ich vyrozpráva v historickom centre na miestach, kde sa skutočne odohrali. Jeho rozprávanie umocní návšteva pôsobivej a veľkolepej synagógy, ktorá v meste ostala ako výkričník dejín.
 
Výstava venovaná histórii mikulášskej židovskej komunity 1. trieda židovskej školy v roku 1907

ZÍSKATE VIAC:

So sprievodcovskou službou získate bezplatný vstup do mikulášskej synagógy, ktorá vyniká nielen svojou veľkosťou, ale aj nádhernou secesnou modro-zlatou štukovou výzdobou. 


 

ČO POVEDALI ÚČASTNÍCI PREHLIADKY MIKULÁŠSKI ŽIDIA?

Monika, Liptovský Mikuláš: „Hoci bývam v Liptovskom Mikuláši a historickým centrom prechádzam často, o väčšine židovských obyvateľov som doteraz nepočula. Skutočne zaujímavé, odporúčam.“
 
Andrej, Trenčín: „Zaujal ma príbeh o Samuelovi Fischerovi, ktorý založil vydavateľstvo Fischer Verlag a ktoré funguje dodnes.“

Beata, Košice: „Topkou pre mňa bola návšteva synagógy. Sprievodkyňa určite nepoužila slová „majestátna, veľkolepá“ zbytočne. Naozaj taká je.“  
 

MAPA PREHLIADKOVEJ TRASY

CENNÍK 

dospelý: 3,40 €
dieťa od 6 rokov do 15 rokov, senior, s Liptov Region Card: 2,80 €
minimálna platba 29 €
dieťa do 6 rokov bezplatne (neráta sa do počtu osôb v skupine)
Sprievodcovskú službu ponúkame v slovenskom a anglickom jazyku (cena je rovnaká pre obe jazykové verzie).  
 

Už ste absolvovali prehliadkovú trasu Mikulášski židia? Podeľte sa o svoje spomienky! Prosím píšte sem


TURISTICKÍ SPRIEVODCOVIA 

Nikto vám nepredstaví mesto tak dokonale a fundovane ako lokálni  turistickí sprievodcovia INFORMAČNÉHO CENTRA.
 

Sprievodkyňa Informačného centra Darina Hoffereková Sprievodkyňa Informačného centra Mária Tvrdoňová

Každá prehliadková trasa vedie historickým centrom a trvá jednu hodinu. Začiatok prehliadkovej trasy je v INFORMAČNOM CENTRE na Námestí mieru 1 (na vstupe do historického centra). Sprevádzanie sa koná v každom počasí.
 

 Máte otázku, na ktorú ste nenašli odpoveď? Kontaktujte INFORMAČNÉ CENTRUM

     0948 625 669, 0915 957 008

Logo sprievodcovských služieb