Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Návštevník   /   Región   /   REGIÓN LIPTOV   /   Žiarska dolina

Žiarska dolina

Presuňte sa len 14 kilometrov od Liptovského Mikuláša, a budete uprostred nádhernej prírody Žiarskej doliny v Západných Tatrách, ktoré patria do Tatranského národného parku. Do ústia doliny sa môžete dopraviť autobusom alebo autom na záchytné parkovisko a odtiaľ pokračovať Žiarskou dolinou na Žiarsku chatu. Táto trasa je nenáročná a mimoriadne obľúbená aj rodinami s deťmi. Pri Žiarskej chate funguje požičovňa horských kolobežiek a na vstupe do doliny nájdete sprístupnenú banskú štôlňu. Žiarska dolina je východiskom na mnohé vysokohorské túry na vrcholy Západných Tatier, ktoré presahujú 2000 m n.m. a sú vhodné pre skúsených turistov. 
Oblasť Žiarskej doliny zachytáva turistická mapa Západné Tatry a tiež mapa Liptov. Ak plánujete turistiku Západnými Tatrami, nápomocný vám môže byť turistický sprievodca Západnými Tatrami aj turistický spievodca Liptov. Kúpiť si ich môžete v e-shope alebo kancelárii  Informačného centra mesta Liptovský Mikuláš.

1. Prechádzka Žiarskou dolinou na Žiarsku chatu

Z ústia Žiarskej doliny sa môžete pešo vydať asi 6-kilometrovou trasou na Žiarsku chatu. V jej blízkosti sa nachádza Šarafiový vodopád a symbolický cintorín obetiam horských nešťastí v Západných Tatrách. Na Žiarskej chate je možnosť občerstvenia a v prípade, že sa odtiaľto chcete vydať na vysokohorské túry Západnými Tatrami aj ubytovania.

 
Žiarska dolina - Žiarska chata Žiarska dolina Baranec - Žiarska dolina
Žiarska chata, Žiarska dolina
Tel.: +421 44 559 15 25  +421 917 598 721
  http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/mapa.png 
Cenník  Vzdialenosť Liptovský Mikuláš » Žiarska chata 20 km

2. Horské kolobežky

Na Žiarsku chatu musíte vystúpať po vlastných, ale cestu späť si môžete urýchliť na horskej kolobežke, ktorú si požičiate pri Žiarskej chate. Zjazd vám potrvá približne 30 minút a následne kolobežku vrátite na parkovisku na začiatku doliny. Súčasťou je bezpečnostná prilba a možnosť zapožičania detskej sedačky do 20 kg na kolobežku. Pri jazde myslite na svoju bezpečnosť a bezpečnosť všetkých turistov na trase a prispôsobte ju aj stavu povrchu cesty.

 Kolobežky Žiarska dolina Kolobežky Žiarska chata - Žiarska dolina Kolobežky Žiarska dolina
Kolobežky Liptov, Žiarska dolina
Tel.: +421 904 744 452   +421 904 438 452
  http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/youtube.png http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/mapa.png
Otváracie hodiny   Cenník   Vzdialenosť Liptovský Mikuláš » Žiarska chata 20 km

3. Medvedia štôlňa

Desiatky rokov hĺbili baníci kúsok po kúsku chodby v bani. Pre vidinu získania zlata vynakladali obrovské úsilie a vystavovali sa nebezpečenstvu. Uvidíte, aká náročná bola ich práca. Aj preto prosili o pomoc banských škriatkov – permoníkov, ktorých tu môžete stretnúť. Baňu osvetľujú olejové kahance ako kedysi. Aby vám neunikla žiadna zaujímavosť, budete mať aj čelovú lampu, ktorú dostanete pri vstupe. Prehliadku tohto jediného sprístupneného banského diela v Liptove zvládnete za 30 minút, počas ktorých prejdete 400 metrov.  
 
Medvedia štôlňa - Žiarska dolina Medvedia štôlňa - Žiarska dolina Medvedia štôlňa - Žiarska dolina
Logo Medvedia štôlňa Žiarska dolinaMedvedia štôlňa, Žiarska dolina
Tel.: +421 908 640 061
  
Otvorené denne od 10.00 - 16.00
Logo LRC Zľavy s Liptov region card
Vzdialenosť Liptovský Mikuláš » Medvedia štôlňa 14 km