Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Návštevník   /   Región   /   REGIÓN LIPTOV   /   Liptovský Ján a Jánska dolina

Liptovský Ján a Jánska dolina

Stačí sa presunúť autobusom (zastávka Liptovský Ján, zot. Ďumbier) alebo autom len 8 kilometrov z Liptovského Mikuláša do Liptovského Jána a ocitnete sa v obci s mimoriadnym množstvom zachovaných kaštieľov a kúrií. Nič však nepreslávilo Liptovský Ján viac ako minerálne pramene, ktoré boli známe už od 14. storočia. Aj dnes si môžete dopriať ich priaznivé účinky v letných termálnych kúpaliskách a celoročne v krytom bazéne Hotela Sorea Máj a prírodnom kúpalisku Kaďa. Len kúsok od Kade nájdete expozíciu Podzemie pod vežami a Svätojánske múzeum. Priľahlá Jánska dolina vyniká krásou prírody a k jej hlavným lákadlám patrí Stanišovská jaskyňa. Na vstupe do Jánskej doliny objavíte ďalšiu zaujímavosť v podobe parku miniatúr známych stavieb Slovenska. 
Aby ste poľahky našli všetky turistické zaujímavosti Liptovského Jána a Jánskej doliny, môžete si kúpiť turistickú mapu Nízkych Tatier alebo mapu Liptov. Pokiaľ plánujete turistiku užitočný môže byť turistický sprievodca Nízkych Tatier aj turistický sprievodca Liptov, ktorý vás nasmeruje nielen k atraktivitám tejto lokality, ale ku všetkým top turistickým miestam regiónu. Mapy, sprievodcov a iný turistický sortiment nájdete v e-shope alebo kancelárii  Informačného centra mesta Liptovský Mikuláš.

1. Termal raj

Areál letných vonkajších termálnych kúpalísk leží v ústí Jánskej doliny. Osviežiť sa môžete v 50-metrov dlhom plaveckom bazéne a v dvoch relaxačných bazénoch. Pre deti je tu detský bazén. Všetky sú napĺňané vodou termálneho prameňa Rudolf, ktorá má priaznivé účinky na pohybové ústrojenstvo, dýchacie cesty i kožné ochorenia.
 
Vonkajší areál kúpaliska Animačný program  areál kúpaliska Termal raj
 Detské preliezky - Termal raj Termal raj Plážový volejbal - Termal raj

Logo Sorea Hotelová spoločnosť
Termal raj Liptovský Ján, 032 03 Liptovský Ján
Tel.: +421 44 520 81 00
  http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/facebook1.png http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/mapa.png
Otvorené: od 16.6.2023
JÚL- AUGUST
Po - Ne: 9.00 - 19.00   
V pondelok v prevádzke len kľudový bazén, bazén s fontánkou a detský bazén. Plavecký bazén je kvôli sanitácii mimo prevádzku, v tento deň však platí zvýhodnené vstupné.
Cenník
Logo LRC Zľavy s Liptov region card
Vzdialenosť Liptovský Mikuláš » Termal raj 10 km 

2. Krytý bazén Hotela Sorea Máj

Doprajte si povzbudivý dotyk s termálnou vodou  v 25-metrov dlhom plaveckom bazéne a relaxačnom bazéne, ktoré sa nachádzajú v Hoteli Sorea Máj vedľa areálu letných vonkajších kúpalísk Termal raj. V prevádzke sú denne okrem sanitačných utorkov.
 
Hotel Sorea Máj  Krytý bazén Hotela Sorea Máj  Krytý bazén Hotela Sorea Máj
 
Logo Sorea Hotelová spoločnosť Termálny krytý bazén - Hotel Sorea Máj 
Tel.: +421 44 520 81 00
  http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/facebook1.png http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/mapa.png
Otváracie hodiny   Cenník
Vzdialenosť Liptovský Mikuláš » Krytý bazén Hotel Sorea Máj 10,5 km 

3. Prírodné kúpalisko Kaďa a vyhliadková veža

Kúpalisko pod holým nebom v prírodnom kráteri s bublinkujúcou minerálnou vodou a plytkým jazierkom nájdete hneď na okraji obce. Domáci obyvatelia ho volajú Kaďa a mnohí by odprisahali  liečivé účinky tunajšej vody pri reume, kožných ochoreniach či chorobách pohybového ústrojenstva. Súčasťou areálu prírodného kúpaliska je pitný minerálny prameň Teplica, ktorého voda obsahuje hlavne sírany, vápnik, horčík a železo. Atraktivitu tejto lokality zvyšuje blízka vyhliadková veža, z ktorej uvidíte  Liptovský Ján ako na dlani.
 
prírodné kúpalisko Kaďa prírodné kúpalisko Kaďa vyhliadková veža Liptovský Ján
 
Vzdialenosť Liptovský Mikuláš » prírodné kúpalisko Kaďa 9 km

4. Podzemie pod vežami 

Čo všetko treba urobiť, kým sa kúsok rudy premení na mincu? V tejto nevšednej expozícii to zistíte celkom presne, veď v neďalekej Jánskej doline sa po stáročia ťažila ruda a dokonca aj zlato. Ruda sa drvila, premývala v splavoch, kovala v kováčskych vyhniach a nakoniec z nej vyrazili mincu v mincovni. Všetky tieto činnosti si tu môžete vyskúšať s pôvodnými nástrojmi a náradím. Expozícia sa nachádza v pôvodnom dome vedľa Kostola sv. Jána Krstiteľa na okraji obce.

Podzemie pod vežami Podzemie pod vežami Podzemie pod vežami
 
Logo Podzemie pod vežami Liptovský JánPodzemie pod vežami, Pod vežami 150, 033 02 Liptovský Ján
Logo LRC Zľavy s Liptov region card
Vzdialenosť Liptovský Mikuláš » Podzemie pod vežami 9 km
 

5. Svätojánske múzeum 

S Liptovským, kedysi Svätým, Jánom je úzko spätý slávny rod Sentivániovcov, čiže Svätojánskych. S najväčšími osobnosťami tohto rodu sa môžete stretnúť v múzeu umiestnenom v podzemí kaštieľa, ktorý v minulosti patril práve jednému zo Sentivániovcov. Uvidíte tu aj dobové kostýmy a predmety, ktoré sa zachovali v kaštieľoch príslušníkov tohto rodu. Ďalšie časti expozície vás prevedú históriou vzniku obce Liptovský Ján a prírodnými krásami Jánskej doliny.
 
Svätojánske múzeum - exteriér  Svätojánske múzeum - interiér Svätojánske múzeum - interiér

Svätojánske múzeum, ul. Jána Čajaka 132, 032 03 Liptovský Ján
Tel.: +421 903 227 221
  
Otváracie hodiny a cenník 
Vzdialenosť Liptovský Mikuláš » Svätojánske múzeum 9 km

6. Stanišovská jaskyňa

Túto jaskyňu môžete preskúmať ako skutočný jaskyniar. Keďže v jaskyni nie je elektrické osvetlenie, podzemnými priestormi vás bude sprevádzať  mihotavé svetlo čelovky a skúsený sprievodca. Najmä pre deti je prehliadka veľkým dobrodružstvom. Trvá 45-60 minút a prejdete 410 metrov. Čelovku dostanete pri vstupe do jaskyne, špeciálny odev ani obuv nepotrebujete. Odporúčame vám však teplé oblečenie a pevnú obuv. Jaskyňa je otvorená aj v pondelky (ostatné jaskyne na Slovensku sú v pondelok zvyčajne zatvorené). Ak necháte auto na parkovisku na vstupe do Jánskej doliny (tu je aj konečná zastávka autobusu), tak vám 3-kilometrová cesta k Stanišovskej jaskyni potrvá asi 40 minút. Časť tejto trasy je urobená ako náučný chodník Brána do Jánskej doliny s infotabuľami o zaujímavostiach tunajšieho rastlinstva a živočíšstva, prvého osídlenia či baníctva. Prípadne sa až k Stanišovskej jaskyni môžete vyviezť autom. 

Stanišovská jaskyňa Stanišovská jaskyňa Stanišovská jaskyňa

Logo Stanišovská jaskyňa Liptovský JánStanišovská jaskyňa, Jánska dolina 182, 032 03 Liptovský Ján
Tel.: +421 908 640 061
  
Otváracie hodiny a cenník 
Logo LRC Zľavy s Liptov region card
Vzdialenosť Liptovský Mikuláš » Stanišovská jaskyňa 13 km
 

7. Park Mini Slovensko 

Park MINI SLOVENSKO sa nachádza v príjemnom prostredí lesoparku na začiatku Jánskej doliny. V parku sa nachádza 23 modelov v mierke 1:25 s dôrazom na detail. Medzi, ktoré patrí aj Bojnický zámok, hrad Strečno a Kaplnka sv. Michala v Košiciach. Okrem modelov známych stavieb premáva v parku aj záhradná železnica v rovnakej mierke so 7 traťami a vlakmi.

Bojnický zámok - Park Mini Slovensko  Ľudová architektúra Čičmany - Park Mini Slovensko  Hrad Strečno - Park Mini Slovensko

Logo Park Mini Slovensko    Park Mini Slovensko, 032 03 Liptovský Ján 
   Tel: +421 945 452 481
       
   Otváracie hodiny a cenník
Logo LRC Zľavy s Liptov region card 
Vzdialenosť Liptovský Mikuláš » Park Mini Slovensko 10 km