Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Návštevník   /   Región   /   REGIÓN LIPTOV   /   Liptovský Hrádok a okolie

Liptovský Hrádok a okolie

Pôvabné mestečko Liptovský Hrádok je od Liptovského Mikuláša vzdialené iba 10 kilometrov. Dostanete sa sem autom, autobusom aj vlakom. Typickou siluetou Liptovského Hrádku je hrad s jazierkom. Zaujímavý pohľad na hrad, mesto Liptovský Hrádok a okolité pohoria sa vám naskytne z vyhliadky Skalka, ktorá sa nachádza tesne pri hrade. Ďalšou zaujímavosťou mesta je Národopisné múzeum a Hrádocké arborétum založené už v roku 1886. Nachádza sa uprostred mesta a je priam stvorené na príjemné prechádzky a oddych. Keď sa z Liptovského Hrádku ďalej vydáte autom alebo autobusom (zastávka Pribylina, Račkova dol.) 10 kilometrov smerom na Vysoké Tatry, nájdete skanzen Múzeum liptovskej dediny v Pribyline, ktorý rozhodne stojí za návštevu. 
Orientáciu vám môže uľahčiť turistická mapa Západných Tatier, mapa Liptov, alebo  turistický sprievodca Liptov, kde okrem zaujímavostí tejto lokality nájdete všetky turistické atraktivity regiónu. Kúpiť si ich môžete v e-shope alebo kancelárii  Informačného centra mesta Liptovský Mikuláš.

1. Hrad v Liptovskom Hrádku

Pri sútoku riek Váh a Belá dal na začiatku 14. storočia postaviť župan Donč kamenný hrad, ktorý  obkolesili vodnou priekopou. Tá sa v podobe jazierka zachovala dodnes. Hrad často menil majiteľov a svoju najväčšiu obnovu dosiahol za čias šľachtičnej Magdaleny Zai (1561-1629), kedy bol k hradu pristavaný aj renesančný kaštieľ. Príďte sa pozrieť, čím učarovalo toto miesto niekdajšej hradnej pani. V roku 2001 objekt hradu a kaštieľa kúpila nová majiteľka. Návštevníci ju označujú aj "novodobá hradná pani", keďže jej zásluhou bol po štyroch storočiach tejto druhej najväčšej kultúrnej pamiatke v Žilinskom kraji opäť vdýchnutý život. Dnes sa v priestoroch kaštieľa nachádza historický butikový hotel Chateau GrandCastle s Reštauráciou Magdaleny Zai, ktorá ponúka návštevníkom vychýrené gurmánske zážitky. V letnej sezóne sa v areáli gotického hradu konajú pravidelné prehliadky pre verejnosť. V prípade záujmu o návštevu počas mimosezóny, odporúčame informovať sa e-mailom alebo telefonicky. 
 
Hrad a Kaštieľ Liptovský Hrádok Hrad a Kaštieľ Liptovský Hrádok Hrad a Kaštieľ Liptovský Hrádok
 
Logo Hrad a Kaštieľ Liptovský HrádokHrad a Kaštieľ Liptovský Hrádok, Ulica Magdaleny Zai 1, 033 01 Lipt. Hrádok
  http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/facebook1.png http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/instagram.png http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/youtube.png http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/mapa.png
Prehliadky hradu: 
júl-august: 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, mimo sezóny: na objednávku - minimálne 10 osôb 
Dĺžka prehliadky 45 minút.
Cenník
Logo LRC Zľavy s Liptov region card   
Vzdialenosť Liptovský Mikuláš » Hrad Liptovský Hrádok 12 km  

2. Národopisné múzeum

V historickej budove Soľného úradu sa dozviete o dejinách obchodu so soľou aj o cestách, ktorými táto vzácna surovina prichádzala do Liptovského Hrádku. Rovnako zaujímavé sú expozície prezentujúce modrotlač a paličkovanú čipku v Liptove. Vstúpiť môžete aj do Úradu prefekta Likavsko-Hrádockého komorského panstva, ktorý tu kedysi sídlil. Zariadený je dobovým nábytkom s bohatou zbierkou poľovníckych trofejí. Špeciálne miesto v múzeu má expozícia Ovčiarstva, kde uvidíte drevené salašnícke stavby, predmety na spracovanie ovčieho mlieka či odevy ovčiarov z viacerých regiónov Slovenska.
 
Národopisné múzeum Liptovský Hrádok - exteriér Národopisné múzeum Liptovský Hrádok - Ovčiarstvo  Národopisné múzeum Liptovský Hrádok - Ovčiarstvo
 
Logo Liptovské múzeum Ružomberok
Národopisné múzeum, Partizánska 153, 033 01 Liptovský Hrádok
Tel: +421 44 522 24 85, +421 905 432 571
  http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/facebook1.png http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/mapa.png
Otváracie hodiny    Cenník
Logo LRC Zľavy s Liptov region card   
Vzdialenosť Liptovský Mikuláš » Národopisné múzeum Liptovský Hrádok 11 km  


3. Múzeum liptovskej dediny v Pribyline

Vody Liptovskej Mary zatopili 13 dedín, z ktorých najcennejšie stavebné pamiatky boli presťahované do malebného prostredia pod Západnými Tatrami. Vznikla tak dedina, v ktorej je všetko, čo k liptovskej dedine v dávnych dobách patrilo – domy jednoduchých roľníkov a remeselníkov, hospodárske budovy, škola, mlyn, požiarna zbrojnica, zvonica, pranier, kostol i panský kaštieľ. Tento je z dediny Parížovce a patrí medzi najstaršie zachovalé šľachtické sídla Liptova. Kostol Panny Márie z obce Liptovská Mara bol od čias vrcholného stredoveku sídlom cirkevnej správy Liptova a v jeho susedstve bol v 14. storočí upálený najslávnejší liptovský falšovateľ kráľovských listín Ján Literát z Madočian. V kostole sú vzácne nástenné maľby, najstaršie spomedzi nich vznikli okolo roku 1320. Veľkou atrakciou múzea je možnosť jazdy historickým vláčikom po lesnej úzkorozchodnej železničke. 
Ak chcete mať isté miesto, nezabudnite si vopred urobiť on-line rezerváciu s kúpou vstupenky do tohto skanzenu. Súčasťou múzea je oddychová zóna s náučným chodníkom, ktorá je vhodná aj pre osoby so špeciálnymi potrebami. Je bez bariér s rôznymi pomôckami v podobe navigácie formou obrubníkov, zábradlia z lán či informačných tabuliek v brailovom písme. 

Múzeum liptovskej dediny v Pribyline Múzeum liptovskej dediny v Pribyline Múzeum liptovskej dediny v Pribyline

Logo Múzeum liptovskej dediny Pribylina
Múzeum liptovskej dediny Pribylina
Logo LRC Zľavy s Liptov region card   
Vzdialenosť Liptovský Mikuláš » Pribylina 22 km