Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Návštevník   /   Región   /   REGIÓN LIPTOV   /   Demänovská dolina

Demänovská dolina


Len 8 kilometrov od Liptovského Mikuláša sa nachádza vstup do Demänovskej doliny, ktorá je najnavštevovanejšou dolinou Nízkych Tatier. Je východiskovým bodom na mnohé turistické chodníky vedúce na vrcholy druhého najvyššieho pohoria Slovenska. Na jeden z nich - na Chopok, sa môžete vyviezť aj lanovkami. Ďalším superlatívom tejto lokality je vychýrené lyžiarske stredisko Jasná s 50 kilometrami dokonalo upravených tratí. K mnohým tunajším prírodným krásam patrí Vrbické pleso a dokonca aj podzemie Demänovskej doliny ukrýva netušenú nádheru v podobe jaskýň. Pred vstupom do Demänovskej doliny leží obec Pavčina Lehota so známym rodinným lyžiarskym strediskom Žiarce, ktoré sa od jari do jesene mení na adrenalínovú bobovú dráhu. Pri nej začína aj okružný náučný chodník. Do Demänovskej doliny (aj Pavčinej Lehoty) sa dostanete autom alebo autobusom.
K plánovaniu pobytu v horách vám určite bude nápomocná turistická mapa Nízkych Tatier alebo turistický sprievodca Nízkych Tatier, kde sú jednotlivé trasy podrobne opísané. Kúpiť si ich môžete dopredu v pohodlí domova cez e-shop alebo v priestoroch Informačného centra mesta Liptovský Mikuláš. V ponuke nájdete aj ďalšie turistické mapy, knihy či široký sortiment suvenírov.

1. Turistika

Demänovská dolina je vyhľadávaná pre široké možnosti turistiky v nádhernom horskom prostredí s obdivuhodne krásnymi výhľadmi. Turisti si tu môžu vybrať trasu zodpovedajúcu ich fyzickej kondícii a schopnostiam od oddychových trás určených pre rodiny s deťmi a začiatočníkov až po náročné túry. Nechajte sa motivovať tipmi na turistiku. Nezabudnite ani na poistenie na hory, ktoré pokrýva náklady na zabezpečenie záchrannej alebo pátracej akcie Horskej záchrannej služby. Poistenie si môžete taktiež uzavrieť v Informačnom centre mesta Liptovský Mikuláš.
 

2. Lanovky na Chopok 

Najväčšie lyžiarske stredisko na Slovensku Jasná v Nízkych Tatrách, sa v lete mení na perfektnú destináciu pre rodinné výlety. Chopok 2024 m n. m. je v letnej sezóne 2023 dostupný bezbariérovo zo severnej aj južnej strany, a to vďake novej kabínkovej lanovke A6, ktorá získala dve ocenenia v súťaži Stavba roka 2022. Modernými lanovkami sa dostanete na vrchol Chopka 2024 m n. m. a odtiaľ môžete vyraziť na príjemné hrebeňové túry či letné prechádzky. Jasná ponúka veľký počet trás pre pešiu turistiku a treking s rôznymi úrovňami obtiažnosti, od náročných, kde sa vyžaduje určitý stupeň prípravy až po tie, ktoré sú určené pre rodiny s deťmi, prípadne začiatočníkov. Užívajte si aj vy leto plné zážitkov!
 
Jasná - Rotunda Jasná v pozadí Chopok  lanovka na Chopok
 
Informačné centrum Jasná, Demänovská Dolina - Biela Púť, 031 01 Liptovský Mikuláš
Tel.+421 907 886 644
    http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/mapa.png
Prevádzka lanoviek     Cenník lanoviek  
GOPASS infolinka, denne 8.00 - 18.00, Tel: +421 850 122 155  Medzinárodný tel.: +421 220 510 448
 
Vzdialenosť Liptovský Mikuláš » Lanovky na Chopok 17 km 

3. Svetoznáme lyžiarske stredisko Jasná

Lyžiarske sredisko Jasná ponúkne lyžiarom expresne rýchly presun až na vrchol Chopku len za 11 minút! A to aj vďaka novej lanovke A6 z Bielej Púte na Priehybu, ktorá výrazne uľahčí presun lyžiarov v stredisku. Skvalitnenie lyžovačky v Jasnej prinesie aj posilnenie zasnežovania v severnej časti strediska.  Revolučnou novinkou v nadchádzajúcej lyžiarskej sezóne je aj skipas a vstup do vodných parkov ako bonus ku každej noci, ktorý získate ak sa ubytujete v jednom z našich hotelov.
Či ste s priateľmi, rodinou, lyžiar expert alebo začiatočník, stredisko Jasná ponúka aktivity a nádherné prostredie, ktoré si zamilujete. Jasná ako najväčšie lyžiarske stredisko s výbornými podmienkami pre zimné športy na Slovensku ponúka nekonečné možnosti aktivít, zábavy a aktívneho oddychu. Stredisko ponúka viac ako 50 km perfektne upravených zjazdoviek rôznych obtiažností, vhodných pre začiatočníkov, rodiny s deťmi, pokročilých lyžiarov a aj na usporiadanie pretekov svetovej úrovne. Lyžovačka je Jasná!
V stredisku môžete využiť nasledovné služby: lyžiarska škola aj škôlka,skiservis, požičovňa lyžiarskej výstroje, skibus, bufety, reštaurácie, parkoviská, freeridová zóna, snowboardový park, snowrafting. 

Jasná Nízke Tatry Jasná Nízke Tatry Jasná Nízke Tatry
Jasná Nízke Tatry Jasná Nízke Tatry Jasná Nízke Tatry

Logo Jasná Nízke Tatry Infocentrum Biela Púť / Záhradky, 032 51 Demänovská Dolina
Tel.: +421907 88 66 44
  http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/facebook1.png http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/instagram.png http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/mapa.png

4. Vrbické pleso

Najväčšie prirodzené jazero Nízkych Tatier je ľadovcového pôvodu a nachádza sa vo výške 1113 m n. m v hornej časti Demänovskej doliny. Od centrálneho parkoviska pri Bielej Púti vám cesta k Vrbickému plesu zaberie asi 5 minút. Potom sa už môžete tešiť z príjemnej, približne kilometrovej, prechádzky po jeho brehu. Po trase nájdete informačné tabule, detské ihrisko aj lavičky.
 
Vrbické pleso Vrbické pleso Vrbické pleso Vrbické pleso  
http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/mapa.png
Vzdialenosť Liptovský Mikuláš » Vrbické pleso 16,5 km 

5. Demänovský jaskynný systém

Vymodeloval podzemný tok riečky Demänovky. S dĺžkou 43 kilometrov je najdlhším jaskynným systémom na Slovensku. Jeho dve časti sú sprístupnené pre verejnosť:


Demänovská jaskyňa slobody

Jej dokonalá krása s veľkolepou kvapľovou výplňou rôznych tvarov a foriem a krasovými jazierkami láka každoročne tisícky návštevníkov. Vybrať si môžete tradičný hodinový okruh, kedy prejdete 1150 metrov a zdoláte 913 schodov alebo dlhý 100-minútový okruh s 2150 metrami a 1118 schodmi. Priemerná teplota v jaskyni sa pohybuje od 6 do 7°C. Od parkoviska pod jaskyňou vedie ku vstupu do jaskyne serpentínový náučný chodník, ktorý prejdete za 10 až 15 minút.
 
Logo Demänovská jaskyňa slobody Demänovská jaskyňa Slobody, 032 51 Demänovská dolina
Tel.: +421 44 559 16 73
  
Otváracie hodiny   Cenník
Vzdialenosť Liptovský Mikuláš » Demänovská jaskyňa Slobody 11 km 


Demänovská ľadová jaskyňa

Kedysi ju nazývali aj Dračou jaskyňou, lebo tu objavené kosti jaskynného medveďa ľudia považovali za kosti draka. Prehliadka vedie najskôr cez priestory so sintrovou výzdobou, ktorú neskôr vystrieda  ľadová výplň. Prehliadkový okruh má dĺžku 650 metrov a trvá 45 minút. Nezabudnite sa poriadne obliecť, lebo priemerná teplota tu dosahuje 0,4 - 3°C.
Od parkoviska pod jaskyňou sa ku vstupu do jaskyne dostanete serpentínovým náučným chodníkom s informačnými tabuľami a dvoma odpočívadlami. Výstup vám potrvá približne 20 minút.

Logo Demänovská ľadová jaskyňa Demänovská ľadová jaskyňa, 032 51 Demänovská dolina
Tel.:  +421 44 554 81 70
  
Otváracie hodiny     Cenník
Vzdialenosť Liptovský Mikuláš » Demänovská ľadová jaskyňa 9 km


Tip: Náučný chodník Príbeh vody

Ak si chcete pozrieť obe jaskyne, môžete využiť zaujímavý náučný chodník s názvom Príbeh vody, ktorý ich spája. Vedie v nádhernom prostredí pozdĺž riečky Demänovka. Prostredníctvom náučných tabúľ a zastavení sa dozviete o dôležitosti aj veľkej sile vodného živlu, ktorý tu v podobe riečky Demänovky vytvoril celú dolinu.
 
náučný chodník Príbeh vody náučný chodník Príbeh vody náučný chodník Príbeh vody
Výhľady z náučného chodníka náučný chodník Príbeh vody náučný chodník Príbeh vody
http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/mapa.png
Vzdialenosť Liptovský Mikuláš » Náučný chodník Príbeh vody 10 km

6. Pavčina Lehota: Bobová dráha Žiarce 

Užite si jazdu na najstrmšej horskej bobovej dráhe na Slovensku v špeciálne navrhnutých boboch pre jednu alebo dve osoby. Na jej 1000 metroch prekonáte prevýšenie 120 metrov, 16 zákrut a 6 skokov, s maximálnou rýchlosťou 45 km/hod. Deti do sedem rokov môžu absolvovať jazdu len s dospelou osobou.

Horská letná bobová dráha Žiarce Horská letná bobová dráha Žiarce Horská letná bobová dráha Žiarce

Horská letná bobová dráha, Pavčina Lehota, 032 51 Demänovská Dolina
Tel.: +421 903 567 680 
  http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/facebook1.png http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/mapa.png
Otváracie hodiny: v prípade počasia bez dažďa! 
1.4. - 30.6. a 1.9. - 31.10:  denne 10.00 - 16.00,    
1.7. - 31.8.: denne 9.00 - 19.00
Cenník
Vzdialenosť Liptovský Mikuláš » Bobová dráha Pavčina Lehota 9 km


7. Pavčina Lehota: Žiarce

Lyžiarsky areál Žiarce sa nachádza na úpätí Nízkych Tatier, pri vstupe do Demänovskej Doliny v obci Pavčina Lehota, 10 km od mesta Liptovský Mikuláš. Celková dĺžka zjazdoviek je 1.28 km. V stredisku si príde na svoje určite každý lyžiar. V stredisku sa nachádzajú 4 vleky a 5 zjazdových tratí rôznej obtiažnosti od ťažkej po ľahkú. Zabezpečené je mechanické zasnežovanie celej zjazdovej trate a vhodná orientácia na sever vytvára podmienky pre udržiavanie kvalitnej snehovej pokrývky až do jari. Bežci na lyžiach si tiež prídu na svoje, k dispozícii majú 2 bežecké trate s celkovou dĺžkou 7 km.
V stredisku môžete využiť nasledovné služby: lyžiarska škola, požičovňa lyžiarskej výstroje, bufet, parkovisko. 
 
Lyžiarsky areál Žiarce - Pavčina Lehota Lyžiarsky areál Žiarce - Pavčina Lehota Lyžiarsky areál Žiarce - Pavčina Lehota
Logo Fun Žiarce Žiarce - Pavčina Lehota
Tel.: +421 903 567 680
  http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/facebook1.png http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/instagram.png http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/mapa.png 
Prevádzková doba: Po – Ne: 9.00 – 16.00
Cenník skipassov   
Vzdialenosť Liptovský Mikuláš » Žiarce Pavčina Lehota 9 km


8. Pavčina Lehota: okružný náučný chodník

Takmer 10 kilometrov dlhý chodník začína a končí pri bobovej dráhe. Vedie po lúkach a bývalých pastvinách. Keďže jeho prevýšenie je len 100 metrov, je vhodný aj pre rodiny s deťmi a menej zdatných turistov. Trasu vám spestrí 11 náučných tabúľ s informáciami o okolitej faune a flóre či výhľad z vyhliadkovej veže. Trasa je vhodná aj na cyklistiku a v zime sa mení na bežkársku trať.  
 
Pavčina Lehota - vyhliadková veža  pohľad na Pavčinu Lehotu, v pozadí Západné Tatry  náučná tabuľa
http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/mapa.png
Vzdialenosť Liptovský Mikuláš » okružný náučný chodník Pavčina Lehota 9 km