Kultúrno-prírodná oddychová zóna je situovaná na vrchu Háj, ktorý je jedným z najkrajších
vyhliadkových bodov Liptova. Neopakovateľné výhľady na scenériu okolitých hôr, hladinu vodnej nádrže Liptovská Mara a mesto sú emotívne silným zážitkom. Lokalita Háj-Nicovô, ktorá je zaradená medzi chránené areály, je vyhľadávaná aj pre krásu tunajšej
prírody, široké možnosti
športovania a
vojenskú históriu. V blízkosti lesoparku prechádza
regionálna cyklotrasa a nachádza sa prvá ekologická slovenská broková
strelnica Liptov.
Lesopark Háj-Nicovô sa nachádza na severnom okraji mesta. Vedie k nemu Cesta generála P. Kunu (Cesta hrdinov). Odporúčame vám využiť náučný chodník Príroda a krajina, ktorý začína hneď za železničným priecestím. Prechádza lesom na vrchol Hája, kde zároveň kopíruje chodník Vojenská história. Späť sa môžete vrátiť tou istou trasou alebo využiť Cestu generála P. Kunu, ktorá vás dovedie späť k železničnému priecestiu. Cesta generála P. Kunu je asfaltová, zjazdná pre autá (vjazd povolený pre vozidlá do 3,5 t.) a bicykle, často využívaná aj chodcami. V zime je však neudržiavaná. Na vrchole Hája sa nachádza veľké parkovisko a cykloprístrešok. Keď sa rozhodnete pre náučný chodník Príroda a krajina, môžete využiť parkovacie miesta pred železničným priecestím.
Lesopark Háj-Nicovô je z historického centra vzdialený 1,5 km (cca 18 min. chôdze) k železničnému priecestiu. Pokiaľ si chcete cestu skrátiť, môžete využiť mestskú hromadnú dopravu a vystúpiť na autobusovej zastávke Rachmaninovo námestie/Stop Shop, odtiaľto je to k železničnému priecestiu cca 1 km (cca 12 min. chôdze).
HÁJ – SKVELÝ VYHLIADKOVÝ BOD
Z vrcholu Hája (748 m n. m.) sa vám naskytne kruhový výhľad na najkrajšie pohoria Slovenska. Ich hrebene presahujú 1500 m n. m. Na severovýchode Vysoké Tatry s typickým zakriveným štítom Kriváňa, na ne nadväzujú o niečo nižšie Západné Tatry a na severozápade uzatvárajú panorámu Chočské vrchy. Na juhu sa vypína hrebeň Nízkych Tatier, za ktorým na západe vyčnieva časť Veľkej Fatry. Neprehliadnuteľné je mesto Liptovský Mikuláš, niektoré obce Liptova a samozrejme hladina Liptovskej Mary, ktorá je podľa objemu zadržanej vody najväčšou vodnou nádržou Slovenska. Nekonečnými pohľadmi sa môžete kochať aj z nového amfiteátra, ktorý sa nachádza pri hornom parkovisku.
Vypočujte si audiosprievodcu:
Háj - skvelý vyhliadkový bod
Severná panoráma
Južná panoráma
Náučný chodník PRÍRODA A KRAJINA OKOLO NÁS
Dĺžka chodníka: 1,3 km (od začiatočného bodu pri železničnom priecestí po parkovisko na vrchole Hája, späť sa môžete vrátiť tou istou trasou alebo Cestou generála P. Kunu – 2 km)
Prevýšenie: 140 metrov
Zaujímavosti po trase: storočný topoľ, hmyzí domček, kvetná lúka, detské ihrisko, schody času.
Je zameraný na ochranu a zaujímavosti prírody tunajšej prírody. Zavedie vás až 45 miliónov rokov späť, keď bolo územie Liptova zaliate morom o čom svedčia nálezy skamenelín. Výstup na vrchol Hája je tak prechádzkou hlbokomorským dnom. Rastie tu zmiešaný les a raritou je vyše storočný topoľ čierny hneď na začiatku náučného chodníka. Typickými obyvateľmi je diviak lesný, líška hrdzavá, veverica stromová, sova lesná, ďateľ veľký či skokan hnedý. Za pozornosť určite stojí fascinujúci svet hmyzu. Môžete ho objavovať aj v hmyzom domčeku, ktorý sa s kvetnou lúkou nachádza približne v polovici trasy. Kúsok ďalej nájdete drevené detské ihrisko. Náučný chodník na vrchole Hája uzatvárajú schody času. Sú ukážkou stavby geologického podložia Liptovskej kotliny, ktorej súčasťou je aj Háj-Nicovô. Zostúpite po nich až o 460 miliónov rokov naspäť. Najstaršie horniny Liptova, odolné žuly, môžete dnes vidieť ako najvyššie štíty okolitých pohorí. Odtiaľto budete mať na ne jedinečný výhľad.
Mapa náučných chodníkov: zelená trasa - Príroda a krajina okolo nás; červená trasa - Vojenská história
Náučný chodník VOJENSKÁ HISTÓRIA
Dĺžka chodníka: 0,47 km (od parkoviska na vrchole Hája k Pietnemu areálu)
Prevýšenie: po rovine
Zaujímavosti po trase: Pietny areál
Dokumentuje druhé najťažšie boje 2. svetovej vojny na Slovensku, keď sa o Liptovský Mikuláš bojovalo dlhých 62 dní. Na náučných tabuliach nájdete informácie o bojujúcich vojskách a zbraniach, ale aj o obnove vojnou spustošeného Liptova. Náučný chodník vedie k Pietnemu areálu sprístupnenom v roku 1961 s pamätníkom a najväčším vojnovým cintorínom československých vojakov v bývalom Československu. Je miestom posledného odpočinku 1369 príslušníkov 1. československého armádneho zboru, vojakov povstaleckej armády a partizánov. Od roku 2018 Pomník novodobým vojnovým veteránom pripomína pamiatku profesionálnych vojakov, ktorí zahynuli pri plnení úloh v zahraničných misiách a operáciách.
Mapa náučných chodníkov: červená trasa - Vojenská história; zelená trasa - Príroda a krajina okolo nás
Vypočujte si audiosprievodcu:
Dokument pre všetkých nadšencov vojnovej histórie - informácie o bojujúcich armádach, ich veliteľoch, organizácii, počtoch, výzbroji a bojovej činnosti
PREHĽAD VOJSK POČAS BOJOV PRI LIPTOVSKOM MIKULÁŠI (február až apríl 1945). Autor: Doc. PhDr. Oldřich Vaněk, CSc.
BEŽECKÉ TRASY MIKULÁŠSKYCH OLYMPIONIKOV
Mapa bežeckých trás: žltá trasa - trasa Petry Vlhovej; modrá trasa - trasa Michala Martikána
Bežecká trasa zjazdovej lyžiarky Petry Vlhovej s dĺžkou 3,3 km, strednou náročnosťou, prevýšením 140 m.
Bežecká trasa vodného slalomára Michala Martikána s dĺžkou 5,3 km, strednou náročnosťou, prevýšením 175 m.
Zaujímavosti po trase: cvičiace zostavy, tipy pre športovcov na informačných tabuliach
Sú ideálne pre zdraviu prospešný beh, pešiu turistiku či nordic walking. Vedú čistou tatranskou krajinou s nádhernými výhľadmi.
Regionálna CYKLOTRASA
Smeruje z Liptovského Mikuláša - zo železničnej stanice do Žiarskej doliny, s odbočkou na vrchol Hája a možnosťou oddychu v dvoch cykloprístreškoch. Nadväzuje na ďalšie cyklotrasy vedúce popod Západné Tatry.
Top informácie o Lesoparku nájdete na informačných tabuliach priamo v lesoparku alebo v
propagačnom materiáli, ktorý je v tlačenej verzii k dispozícii v INFORMAČNOM CENTRE mesta.
Odborní garanti:
Doc. PhDr. Oldřich Vaněk, CSc., Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva, Šimon Klimčík STRENGHT & CONDITIONING