Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Návštevník   /   KALENDÁR PODUJATÍ

MOJE DESAŤROČIE V ATELIÉRI

16 Január 2023
24 Február 2023

MOJE DESAŤROČIE V ATELIÉRI

Liptovské kultúrne stredisko     Výstava (Kultúrne podujatia)

Po-Pi 8:00-15:00     PRIDAŤ DO KALENDÁRA


Autorská výstava tvorby Andrey Jármayovej, bývalej členky Klubu neprofesionálnych výtvarníkov pri LKS.

vernisáž výstavy:
Andrea Jármayová – MOJE DESAŤROČIE V ATELIÉRI
19. 1. 2023 o 16:30 hod.
Klubové priestory LKS v NKP Čierny orol
v programe vernisáže vystúpia žiaci hudobného odboru ZUŠ J. L. Bellu v Liptovskom Mikuláši
 
Andrea Jármayová
(Trochu) umelecký, (trochu insitný ) životopis.
„Tento svet som začala objavovať (ešte v malom telíčku) 19. 6. 1961 (iné čísla som vtedy ešte nepoznala) v Dunajskej Strede (pod menom, uvedeným hore). Pokračovala som (o niečo väčšia) na základnej škole v Trnave, popri ktorej som sa zoznamovala s tajomstvami farieb a tvarov v tunajšom ateliéri. Neskôr, po absolvovaní strednej chemickej školy, som pracovala v Slovakofarme v Hlohovci, následne vo Výskumnom ústave liečiv v Modre v laboratóriu a vo zverinci. Chemikálie i (organický) prach sa postarali o moju chronickú pľúcnu chorobu, a tá o môj (budúci) invalidný dôchodok a budúce bydlisko.
A tak som sa v roku 1998 presťahovala (o niečo vyššie, medzi hory) do Liptovského Mikuláša, kde môžem vďaka znalosti angličtiny z tejto ľubozvučnej reči prekladať. A tu som sa v roku 2010 dozvedela o ateliéri, zoznámila sa s príjemnými, tvorivými kolegyňami, rozhodla sa to tam skúsiť (to som ešte nevedela, že jeho lektor Robko Močiliak vedie ateliér pod heslom: „Treba skúšať“) 1. maľba, 2. maľba... Jéééj, ja viem kresliť! (A že viem aj písať, som zistila, keď som získala ocenenia v oblasti literárnej tvorby.) Neskôr som s nadšením prijala ponuku maliarskych víkendoviek“ na Slovensku a raz i v Poľsku. Ale počas pokusov a omylov s rôznymi technikami a farbami som zistila, že je (predsa len) lepšie, keď kresliť neviem a že sa to volá insita alebo art brut. (Ale nebojte sa ma, s brutalitou to nesúvisí...)
Po zaučení sa do rôznych techník a po sérii ocenení, okrem Slovenska i v Poľsku (asi za odvahu vystaviť obrázky inšpirované kontroverzne desivou i veselou realitou) v rokoch 2013, 2017 – 2022, som si  dovolila ateliér opustiť a pokračujem v kreslení doma. A s prekvapením zisťujem, že porotcom sa moje obrázky, vytvárané už samostatne, bez učiteľa, stále páčia...“         
 
 

Vstupné: Dospelí: 0,50 € Deti: 0,20 €

Naspäť na podujatia